پیش بینی تولید یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن چغندرقند در آذربایجانغربی

به گزارش آذربان به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما ؛ سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجانغربی گفت: امسال ۳۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت چغندرقند رفته است که پیش بینی می شود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن محصول از آن برداشت شود.

جعفر وحدت افزود: شهرستانهای پیرانشهر، بوکان، میاندوآب و نقده به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند را به خود اختصاص داده اند و بر اساس برآوردهای انجام شده، با وجود کاهش دوهزار هکتاری به سبب افزایش راندمان تولید، میانگین تولید امسال ۵۶ تا ۵۷ تن در هکتار خواهد بود.

وحدت، با اشاره به اینکه آذربایجانغربی پیشتاز کشت چغندرقند در کشور است، گفت: پنج کارخانه قند در شهرهای ارومیه، خوی، نقده، پیرانشهر و میاندوآب با مجموع ظرفیت روزانه ۱۹ هزار و ۸۰۰ تن محصول چغندرقند کشاورزان استان را خریداری می کنند.

وی، از کارخانجات قند استان خواست تا در مورد رویه افت زنی و موضوع خارج نشدن محصول از استان اهتمام کافی داشته باشند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجانغربی اضافه کرد: برای مدیریت و کاهش مصرف آب در کشت چغندر قند، استفاده از ارقامی با نیاز آبی کمتر و تغییر آرایش کشت چغندر از روش معمول به روش ۶۰۴۰ یا ۵۰۳۰ برای کشت در سال زراعی جدید در  دستور کار قرار دارد.

برداشت چغندرقند در استان از ابتدای مهر ماه آغاز می شود و تا پایان فصل پاییز ادامه خواهد داشت.

 

انتهای متن/

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *